Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Co to jest Niebieska Karta?

Procedura "Niebieskie Karty" jest zespołem działań podejmowanych przez instytucje, których celem jest zatrzymanie przemocy. Początkiem procedury jest założenie "Niebieskiej Karty A". Można to zrobić podczas interwencji policji w domu - policja ma obowiązek taką kartę założyć podczas zdarzenia. Można też udać się osobiście na komendę policji. Oprócz policji w przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie Niebieską Kartę zakładają również:

  • ośrodki pomocy społecznej
  • placówki oświatowe - szkoły, przedszkola
  • placówki służby zdrowia - przychodnie, szpitale
  • gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych

Przy założeniu "Niebieskiej Karty A" osoba pokrzywdzona otrzymuje formularz o nazwie "Niebieska Karta B" z informacjami gdzie dodatkowo może otrzymać pomoc.
Po założeniu "Niebieskiej Karty A" przez służby, formularz jest przekazywany do Zespołu Interdyscyplinarnego. Zespół ma obowiązek niezwłocznego (w terminie 3 dni) przekazania otrzymanej Karty grupie dignostyczno - pomocowej w skład której wchodzą pracownik socjalny GOPS i funkcjonariusz policji. Na posiedzeniu grupa diagnostyczno-pomocowa w obecności zaproszonej osoby doznającej przemocy domowej dokonuje analizy sytuacji w związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej i we współpracy z osobą doznającą przemocy domowej, opracowuje indywidualny plan pomocy albo rozstrzyga o braku zasadności podejmowania działań.
 W planie pomocy może znaleźć się np. monitoring sytuacji rodzinnej przez dzielnicowego lub pracownika socjalnego, pomoc materialna, pomoc psychologiczna, pomoc prawna, złożenie wniosków do sądu.

W kolejnym etapie grupa diagnostyczno - pomocowa wzywa osobę, co do której istnieje podejrzenie stosowania przemocy na rozmowę dotyczącą konsekwencji stosowania przemocy oraz uzupełniania jest "Niebieska Karta D". Po przeprowadzeniu rozmów z osobami których dotyczy Niebieska Karta realizowany jest plan pomocy.

Niezależnie od prowadzonej procedury Niebieskiej Karty jeżeli czujesz się zagrożona/y lub istnieje zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa warto wezwać policję. 

PAMIĘTAJ:

  • MASZ PRAWO DO SZACUNKU I GODNEGO TRAKTOWANIA
  • MASZ PRAWO DO WŁASNEGO ZDANIA
  • MASZ PRAWO DO NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ
  • MASZ PRAWO POPEŁNIAĆ BŁĘDY

MASZ PRAWO SZUKAĆ POMOCY, GDY TWOJE PRAWA SĄ ŁAMANE

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny