Zgodnie z treścią art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1673 ze zm.) osobie doznającej przemocy domowej udziela się bezpłatnej pomocy, w tym m. in. w formie badania lekarskiego w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy domowej oraz wydania zaświadczenia lekarskiego w tym przedmiocie.
Podkreślić należy, że lekarze mają obowiązek wypełniać bezpłatne zaświadczenia lekarskie dla osób doznających przemocy domowej. Jest to obowiązek lekarza, zatem niedopełnienie go może skutkować zarówno odpowiedzialnością dyscyplinarną, jak i odpowiedzialnością karną – za niedopełnienie obowiązku. Zaświadczenie ma obowiązek wystawić każdy lekarz, a jego uzyskanie jest zawsze bezpłatne, niezależnie od tego, czy pokrzywdzony uda się do ośrodka mającego podpisany kontarkt z NFZ, czy pójdzie do prywatnego gabinetu lekarskiego.
Wzór tego zaświadczenia określony jest w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2023 r. w sprawie wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy domowej. Zadaniem lekarza wydającego zaświadczenie jest opisanie obrażeń, które posiada osoba zgłaszająca się na konsultację, a nie weryfikacja prawdziwości słów osoby poszkodowanej co do przyczyn powstania obrażeń, dlatego też lekarz nie może odmówić wydania zaświadczenia motywując to niemożnością ustalenia czy obrażenia powstały w wyniku przemocy domowej, czy z innych przyczyn (taka weryfikacja jest obowiązkiem organów ścigania). Należy również pamiętać, że zaświadczenie lekarskie, o którym mowa nie jest tożsame z obdukcją, w związku z czym lekarz wydający to zaświadczenie nie musi być biegłym sądowym.